Dear Guest, On this page we share updates from the hotel, and news from our fancy neighbourhood.

You can find below what we say about whats going on in the city, information about art events and news about ourselves!

We hope you enjoy reading!

Best 

No11 Team

HELLO 2020!

On a cold winter day like today, on January 6, 2013, we opened our doors with our first guest staying at Room 11, and started a technicolor journey so full of life every day!

We would like to thank all our guests who have stayed at No.11, came back again, recommended us on different platforms and to their friends. We kick off our 8th year wishing that we provide all our guests a local and real Istanbul adventure, unique and friendly service and take more action in saving the environment.

*****

Soğuk bir kış gününde, 6 Ocak 2013'te 11 nolu odada konaklayan misafirimizle kapılarımızı açtık ve her günü renkli geçen bir maceraya adım attık! Bugüne kadar No.11'de konaklayan, tekrar uğrayan, bizi farklı platformlarda tavsiye eden, arkadaşlarını gönderen tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

Sekizinci senemize misafirlerimize yerel ve gerçek bir İstanbul macerası yaşatma, güler yüzlü ve kişiye özel hizmet verme, çevreyi daha çok koruma dileklerimizle başlıyoruz.

WE INVEST ON SUSTAINABILITY

As No.11, we are taking serious steps in the new year to reduce our carbon footprint, increase our support to the environment and raise awareness of our team and our guests on sustainability.

We ask our guests to inform us if they want to change to fresh sheets and towels during their stay to support our green manifesto, and we emphasize the importance of using public transportation every chance we get.

A little reminder: we've been refilling our guests water bottles to save on plastic for a long time.

*****

No.11 olarak, karbon ayak izimizi azaltmak, çevreye olan desteğimizi artırmak ve sürdürülebilirlik konusunda ekibimizi ve misafirlerimizi de bilinçlendirebilmek adına, yeni yılda da ciddi adımlar atıyoruz.

Misafirlerimizin bize bu yolda desteği için, çamaşırlarını istedikleri takdirde değiştirmelerini iletmelerini istiyor, daha çok toplu taşıma kullanmalarının önemini vurguluyoruz.

Plastik şişelerin kullanımını azaltmak amacıyla, misafirlerimizin su şişelerini uzun süredir karşılıksız olarak doldurduğumuzu hatırlatmak isteriz.

 

 

CERTIFICATE OF EXCELLENCE

We won the #certificateofexcellence for 5 consecutive years now & eligible for the Hall of Fame
Thank you guests, your appreciation is the best award for us 
Thank you team, who always got the highest rating, without you this couldn’t be possible 
Thank you Istanbul, most beautiful city and best destination in the world forever.

NEIGHBOURS

DENIZLER BOOKSTORE

Opened in 1933, Denizler Bookstore, a very rare local spot to check out while walking on Istiklal Street, specializes in maritime history, maps, rare books and antiques, continues to serve as one of Pera’s historical gems.⠀
Whether or not you are interested in navigation history, step in to start an amazing journey!⠀

The bookstore is just 2 min walk from No.11

*****
İstiklal Caddesi'ne yürüyen herkesin mutlaka durup baktığı, nadir kitaplar, eski haritalar ve diğer kıymetli antik eserler konusunda da geniş bir koleksiyona sahip, özellikle denizcilik ve tarih konularında uzmanlaşmış olan, 1933'te açılan Denizler Kitabevi, Pera'nın göz bebeği noktalarından biri olarak zenginliklerini sunmaya devam ediyor. ⠀

Denizciliğe ilginiz olsun olmasın, Denizler Kitabevi'nin kapısını çalın ve muhteşem bir yolculuğa adım atın!

Kitabevi No.11 e sadece 2 dakika yürüme mesafesindedir. 

RAKI ;

Our national drink made of anniseed.

We preperad a map of raki places in Beyoglu for everyone, from first timers to fans. . Moreover, they are only 10 minutes away. So cheers!

 

• • • ⠀


RAKI ;

Anasonla hazırlanan, ülkemizin milli içkisi rakıyı hem ilk kez tadanlar, hem de senelerdir vazgeçemeyenler için, Beyoğlu'nda mutlaka uğranması gereken rakı restoranlarının haritasını hazırladık. Üstelik hepsi sadece 10 dk mesafedeler.  Şerefinize!

BEYOĞLU PASSAGES ;

Beyoglu's hidden ores, the passages, began to be seen in the architecture of Istanbul in the 18th century started its rise after the industrial revolution.

The passages led to the shaping of fashion and art movement and architecture of the time became a lively part of the social life of Istanbulites. Find the most popular passages to explore on our map on your walk on Istiklal Street!

⠀• • • ⠀

BEYOĞLU PASAJLARI ;


Beyoğlu'nun gizli cevherleri, 18.yyda İstanbul mimarisinde görülmeye başlayan pasajlar, endüstri devrimi sonrasında yükselişe geçmiştir. 

Zamanın moda ve sanat akımı ile mimarisinin de şekillenmesine yol açan pasajlar, İstanbulluların sosyal hayatının en canlı parçası olmuştur. İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe çıktığınızda keşfetmeniz için en sevilen pasajlar, haritamızda! 


 

OLDEST TREES OF ISTANBUL

Beyoğlu District is famous for it's history, culture and nightlife. We also didn't know that it hosts 7 of Istanbuls monumental trees. Next time you stay with us you can get the route info from reception and visit these old beauties. 

• • •

ISTANBUL'UN EN YAŞLI AĞAÇLARI

Beyoğlu'nun tarihiyle, kültürüyle ve meyhaneleriyle meşhur olduğunu herkes bilir. Ama biz kaç jenerasyondur Beyoğlulu olarak Istanbul'un anıt ağaçlarının 7 sinin çevremizde olduğunu bilmiyorduk. Yeşil otel olalım diye çalışıp araştırırken öğrendiğimiz bu doğal mirastan sizlere de bahsedelim istedik. Bizde kaldığınızda resepsiyondan rota bilgisi alıp bu yaşlı güzelliklere bir ziyaret turu yapabilirsiniz.