No11 Hotel & Apartments’a Greenkey ödülü:

No11 Hotel & Apartments Türkiye’nin ilk uluslararası ekoetiketli küçük bağımsız şehir oteli oldu!


 

Beyoğlu Asmalı Mescit’te bağımsız bir şehir oteli olan No11 Hotel and Apartments, Covid-19 döneminde de geri adım atmadan arkasında durduğu çevreci politikalar ile turizm endüstrisinin küresel anlamda en prestijli çevrecilik ve sürdürülebilirlik ödülü Greenkey’e layık görüldü. 

 

No11 Hotel & Apartments kurucusu Ayşe Zeynep Sezerel: “Sürdürülebilir bir işletme yapısına yatırım yapmaya başlama hikayemiz 2019 yazı sonunda başladı. “7.kıta” temalı Istanbul Bienalinden çok etkilendim ve otelde yeni bir “Yeşil Temizlik, Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Politikası” benimsemeye karar verdim ve bundan sonra otelin işleyişinde herşey değişti.” dedi ve oteldeki uygulamaları şu şekilde anlattı:

 

“İşe önce tek kullanımlık tüm ürünleri kaldırarak başladık, odalardaki şampuan ve duş jellerini duvara monte kitler haline getirdik, plastik pipetler yerine buğday sapı kullanmaya başladık. Misafirlerimize havlu ve çarşaf değiştirmeden odalarının toparlanmasını talep edebilecekleri alternatifli temizlik kartları yaptık. Geri dönüşüm ünitelerimizi birden beşe çıkardık. Ama geri dönüşümden çok çöp çıkarmamaya önem vermek için misafirlerimizin kendi su mataralarını taşımaları halinde suyu, kahve maglarını taşımaları halinde kahveyi ikram edeceğimizi açıkladık. Istanbul bir sürü turist için bir alışveriş kenti ama çıkıştan sonra odalarda bırakılan alışveriş torbaları, geri dönüşümlü kağıt bile olsa, bizim için büyük bir sorun. Misafirlerimize katlanabilir alışveriş çantaları taşımalarını tavsiye eden bilgi notları hazırladık. Her an dünyayı düşünmeleri için ayna kenarlarına, tuvalet kağıtlıklarına küçük uyarılar yapıştırdık. Pahalı atık yönetimi sistemlerine gücümüz yoktu ama dolan her geri dönüşüm kutusu m3 olarak girebileceğimiz bir excel formülü yazarak şirket içi paylaşım dosyası açtık. Atığımızı ölçüp kişi başı oranını hesaplıyor, düzenli karbon ayak izi ölçümü yapıyoruz ki rakamları görüp azaltabilelim.

 

Boş duran terasımızda meyve sebze yetiştirmek bizi en çok heyecanlandıran proje, pandemi sebebiyle bahar ekimini planladığımızdan çok daha küçük gerçekleştirebildik ama hem insan gücü hem de iyi niyetimizle 2021 yazında kahvaltımızın sebze meyve ihtiyacının %60ını tersta ekip biçmeyi hedefliyoruz.” 

 

Sürdürülebilir işletme ve Yeşil Anahtar:

 

Çevreciliğin yanı sıra sürdürülebilir işletme yapısına da önem vermeye başlayan No11 Hotel & Apartments, satın almada artık yerel üretici ve komşu tedarikçileri seçiyor. 

Kurumsal sosyal sorumluluk perspektifinde ise sanat yarışmalarına katılan güzel sanatlar fakültesi öğrencilerine, belgesel film festivali katılımcılarına, eserlerini takas yoluyla sanatseverlerle buluşturan sanat kolektiflerine konaklama sponsorlukları yaparak bağımsız sanatı destekliyor. Yılbaşı ve kadınlar günü gibi özel günlerde misafirleri, ve komşularına verdikleri  küçük hediyeleri, kurumsal hediyelik eşyalardan değil el emeğiyle harçlığını kazanmaya çalışan gençlerin ve çoklukla kız çocuklarının el emekleri ile yaptırarak eğitim ve gelişimlerine destek oluyor. 

 

Ayşe Zeynep Sezerel sözlerine şu şekilde devam etti: “Yılbaşına doğru tüm bu emeklerimizi bir eko etiket ile taçlandırabilir miyiz diye düşündük ve yaptığımız  araştırmalarda  Yeşil Anahar ile tanıştık. Türkiye temsilcisi Turçev ile görüşmeye başladığımızda böyle bir sertifikaya başvuran en küçük otel olduğumuzu duymak bizi daha da motive etti. Başvuru kriterlerini pahalı çözümler olmadan, amatör takım ruhu ile yerine getirdik ve pandemi dolayısıyla ertelenen bir süreçte Türkiye’nin uluslararası bir eko etiket alan ilk bağımsız, küçük, şehir oteli olduk.

 

Hedefimiz, çevresel sürdürülebilirliğin ötesinde kurumsal sürdürülebilirlik kavramının tüm uluslararası kriterlerini yerine getirerek küçük otellere örnek olmak. Sürdürülebilir Turizm denildiğinde genel algı şehir dışında eco-turizm ve ya tarım turizmi yapan tesisler ama direk insana bağlı atığın çok büyük bir kısmı şehirlerden çıkıyor. Biz de şehir turizminde çevreciliğin önemini vurgulayarak diğer küçük işletmelere örnek olmak istiyoruz. “